İçine düştüğünüz bulantı halinde, yaşamdan duyumsadığınız mutluluk halinin geçici bir süre rafa kalkması olarak tanımlayabiliriz depresyonu. Ama her can sıkıntısı depresyon olarak tanımlanmıyor. Bu yazımızda sizlere depresyonda olabileceğinizi gösteren sekiz belirtiyi inceledik.

Değersiz, Umutsuz veya Çaresiz Hissetmek
Genellikle depresyondaki insanın yaşantısında süre giden sorunların nedeni olarak kendini gösterme eğilimi yüksektir. Depresyonun en temel belirtisi olarak bunu ele almaktayız. Şiddetli depresyonlarda kişinin kendini değersiz hissetme bilişsel hatası sıklıkla görülmektedir. Orta dereceli depresyonlarda bu belirti daha az görülmektedir. Daha çok olayların pozitif yanlarını görememe, olaylarda ve seçimlerde kendi iradesiyle denetimin kendinde olduğuna yönelik belirsizlik, geçmişteki hatalara takılı kalma ve kendini suçlama gibi durumlar belirtiler arasında yer alır.

Yaşam Değerli Değil
Her ne kadar insanlarla ilişkiniz iyi olsa da ya da kariyerinizin basamaklarını emin adımlarla aşıyor olsanız da, depresyon durumunda bunların yaşantınızı değerli kılmadığına dair inançlar geliştirebilirsiniz. Yaşamın size sunduğu güzellikler genellikle depresyondaki bir hasta için çok fazla bir şey ifade etmeyecektir.

Çok ya da Az Uyumak
Depresyon hastalarında uykuyla yaşanan sorunlar tipik olarak karşımıza çıkar. Ya bütün günü yatakta uyuyarak geçirme eğilimi vardır ya da uykuya dalmakta yaşanan güçlüklerden dolayı uykusuzluk ya da uyku düzensizliği gelişir.

Kaygı
Kaygı, depresyonun vazgeçilmezleri arasındadır, depresyondaki kişi olağandan daha fazla endişelidir. Yakınları hakkında yaşadığı evhamlar tipiktir, genellikle başlarına kötü bir şey geleceğini düşünürler. En ufak hastalık belirtilerini en kötü olasılıklara yorma eğilimindedirler. Felaket senaryoları bitip tükenmez bir hal alır.

Gergin Hareketler
Depresyon için bir diğer ayırt edici özellik ise, bu rahatsızlıktan muzdarip kişilerin, durumları olduğundan daha büyük görmeleridir. Hayattaki küçük değişiklikler bile, onlara hayatın yapısını değiştirecek büyük olaylar gibi görünme eğilimindedir. Dolayısıyla aşırı uçlarda hareket etmeleri beklenebilir. Ya çok durgun olabilirler ya da sinirli ani tepkiler geliştirebilirler.

Cinselliğe Veda
Hayatın neredeyse tamamen gözünde anlamsızlaştığı depresyon hastaları için, insanoğlunu harekete geçirici en önemli unsurlardan cinsellik de artık çok fazla bir şey ifade etmez. Ciddi anlamda cinsellikten kopma söz konusudur. İlgi kaybolmuş, umursamaz bir hal alınmıştır. Orgazm neredeyse mümkün değildir.

İntihar
Depresyon hastalarında intihar etme olasılığı yüksektir. İntihara yeltenmese bile ölüm fikri sık sık aklında yer eder. Dolayısıyla intihardan bahseden bir depresyon hastasının en kısa zamanda bir uzmanla görüştürülmesi gerekmektedir.

Yorgunluk
Tıpkı fizyolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi psikolojik rahatsızlıklar da bedensel etkiler gösterir. Depresyon rahatsızlığında da yorgunluk sıklıkla gözlenmektedir. Kişi iş yapmak, yataktan çıkmak istemez. Eskiden pozitif tepki verdiği şeyler için artık çok yorgundur, bitik bir haldedir.