Depresyon, psikoloji denildiğinde akla ilk  gelen hastalıktır ve yaşadığımız ruhsal çöküntüyü anlatmak için kullanılır. Depresyondayken moralsiz, üzgün, mutsuz hatta karamsar hissedebiliriz. Oysa depresyondan kurtulmak için ilaçların dışında da yollar var. Yazımızda bu yöntemleri ele alıyoruz.

Evcil Hayvanlar
Evcil hayvanınız en yakın dostlarımızdır. Kediler ya da köpekler özellikle ruhsal çalkantılarımıza çok duyarlı hayvanlardır. Depresyonla baş etmede bir evcil hayvanın dostluğu tartışılmaz yararlara sahip. Onunla oynamak, vakit geçirmek, sorumluluğunu üstlenmek bir anlamda sizi depresyondan çıkmaya zorlar. Adeta 7/24 terapist gibidirler

Diyet
Beslenme alışkanlığınız ile depresyon arasında doğrudan bağlantılar var. Tek başlarına belki tedavi yöntemi değiller ama farmakolojiye destek amaçlı kullanıldıklarında çok etkili oldukları biliniyor. Akdeniz mutfağı ağırlıklı beslenmek sadece depresona değil, genel sağlığınıza hayli etki gösteriyor.

Besinler ve Hareket
Yapılan kimi çalışmalarda Omega 3 ve B12 vitaminlerinin beyin kimyasallarını etkilediği tespit edilmiş durumda. Bu kimyasalların eksikliğinin depresyona neden olduğu düşünülüyor. Yağlı balıklardan ve koyu renk sebzelerde Omega 3 alabilirsiniz. Deniz ürünleri ise güzel bir B12 kaynağı.

Düşük Yağlı Karbonhidratlar
Karbonhidratlar beynin seratonin seviyesini yükseltir. Sebzelerden, meyveden ve tam buğdaylı ürünlerden alabilirsiniz aynı zamanda lif te almış olursunuz.

Az Kafein
Kahve tüketimi günümüzde hayli artışa geçti. Açılan kafelerin cazibesi ve buralarda pazarlanan yüksek kafeinli kahveler, kahve kullanımının zararlarını katlayarak arttırıyor. Anksiyeteye yol açtığı bilinen kahvenin bu denli yüksek tüketilmesi, gerginlik ve huzursuzluğa yol açtığından depresyona da neden oluyor. Kahve tüketiminden uzak durun.

Ağrılarınızı Tedavi Edin
Vücudunuzdaki sürekli ağrılar sizi strese soktuğundan iyi moda geçmenizi engeller. Bu nedenle ağrılarınızı tedavi etmeniz depresyonu tetikleyen faktörlerden birinden daha kurtulmanız anlamına gelir.

Spor
Endorfin beynimizin salgıladığı çok kuvvetli yatıştırıcı bir hormondur ve yarım saatlik sporun ardından salgılanmaya başlar. Endorfinin etkisiyle yenemeyeceğiniz depresyon yok gibidir. Bu anlamda rahatlıkla antidepresanlarla rekabet edebilir. Arkadaşlarınızla sevdiğiniz bir sporu günde 1-2 saat yapmanız depresyonla tamamen vedalaşmanız anlamına gelebilir. Ayrıca zamanla fiziksel olarak daha iyi noktalara gelmek moralinizi yükseltecektir.

Güneş Işığı
Güneş ışığı en temel doğal D vitamini kaynağıdır ve serotonin miktarını arttırdığı öteden beri bilinir. Dolayısıyla havanın kapalı olduğu soğuk aylarda depresyon vakalarında artış yaşanır. Mümkün olduğunca güneş ışığından yararlanmak depresyondan kurtulmanız için hayati bir öneme haizdir.

Sanatsal Hobiler
Resim , Fotoğrafçılık, örgü örmek, müzik dinlemek ya da yazmak… Duygularınızı farklı biçimlerde ifade edebilmek mutlaka iyi gelecektir. Unutmayın kimse sizden başarılı bir sanatçının baş yapıtlarını beklemiyor. Önemli olan burada kendinizi iyi hissetmeniz

Kendinize Zaman Ayırın
Bu genellikle atlanan bir konudur. Stres ve anksiyete depresyonun semptomlarını arttırır ve düzelmesini daha zor bir hale getirir. Bu yüzden kendinizi sakinleştirmeyi ve rahatlamayı öğrenmeniz gerekiyor. Meditasyon ve yoga bunun için hayli etkili yöntemler. Eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız sadece sakin bir müzik dinleyin veya sıcak bir banyo yapın

Uyku
Gece 2 ile 4 arasında en yüksek seviyede salgılanan melatonin hormonu, vücut bağışıklığımız için çok kuvvetli bir hormondur. Depresyon dinlenmenizi engelleyebilir. Bazıları ise çok fazla uyuyabilir. Bazı kişiler ise kolayca uykuya dalamaz. İyileşme döneminizde sizi iyi hissettirecek uyku düzenine sağlık kalmanız çok önemli.

Alkolden Uzak Durun
Alkol antidepresanlarınızın etkisini azaltabilir. Durumunuzu daha kötü bir hale getirebilir. İyileşme sürecinizi yavaşlatabilir. Eğer sorununuz madde bağımlılığı ise hemen yardım alın