535 104 74 13 Mohaç Sk. No:75/2 Yenimahalle-ANKARA berkergin@gmail.com

Çift ve Aile Terapisi

Çift ve Evlilik Terapisi, evli olan ya da olmayan çiftlerin karşılaştıkları sorunları ele alıp çözüme kavuşturmayı hedefleyen bir terapi modelidir. Bu terapide temel amaç, birlikte oluşturulan hedefler çerçevesinde yine birlikte çözümler geliştirmektir. Terapi esnasında, çiftler arasında terapist tarafından yönlendirilen konuşmalara yer verilir. Böylelikle çiftlerin birbirlerini daha iyi anlayarak uyum arttırmaları sağlanır.

Çiftlerde sıklıkla gözlediğimiz başta gelen durum, kimi sorunların karşı tarafın suçlanarak kendi eksiklerinin görülmemesidir. Çift terapisinde terapistin görevi bu unsurları adil ve açık bir şekilde gözlemlemek ve ulaştığı sonuçları çiftlerle paylaşarak birlikte çözüm geliştirmektir.

Birliktelik, kişilerin hayat görüşleri de dahil hem karakterlerine, hem de dış dünyaya bakış açılarına ilişkin pek çok farklılığın bir araya getirilmesi anlamına gelir. Bu farklılıklara çiftlerin yaklaşımları ilişkinin gidişatını belirleyici bir unsur olabilir ve problemli bir ilişkide bu farklılıkların ele alınış şekli değerlendirilmelidir. Örnek olarak; cinsel yaşamda karşılaşılan güçlükler, karşılıklı güven problemi, aldatma, ayrılma gibi durumlar gösterilebilir.

Ayrıca evlilik öncesi çiftlerin birbirlerine uygunluğunu sorgulaması veya yaşadıkları sorunları evliliğin çözeceğine inanmaları da dahil birlikteliğe ilişkin pek çok kaygı ve yanılgı çift ve evlilik terapisinde işlenir. Aileler genellikle bir çatışma sonucunda ya da anlaşmazlıkların doğurduğu gerginlikler sebebiyle terapiye başvururlar. Çatışmalı veya eksik iletişim, aile fertlerinin birbirlerine karşı olan sorumluluklarını yerine getirmemeleri ve kıskançlık gibi sorunlar çift terapisinin ilgilendiği konulardan bazılarıdır. Çiftlerin problemleri genellikle birbirlerine yansıdığından, ilişkinin yapısı da göz önünde bulundurularak bu sorunların beraber ve ele alınması gerekir.

Birlikteliğinizin sağlıklı bir biçimde devam etmesi için Ruhhekimi’nden ‘Çift ve Evlilik Terapisi’ alabilirsiniz.